Kanał w Telegramie i logo NEXTA – Live uznane za ekstremistyczne

Sąd Najwyższy w Mińsku uznał logotyp i kanał w telegramie NEXTA –Live za materiały ekstremistyczne. Decyzja została podjęta 20 października 2020 roku.

Wyrok Sądu Najwyższego

We wtorek, 20 października 2020 roku, Sąd Najwyższy podjął decyzję o uznaniu logotypu i kanału w telegramie NEXTA – Live za materiały ekstremistyczne. Wniosek złożył Główny Urząd ds. walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Białoruś

Jak podaje agencja prasowa belta.by:

Decyzja [sądu] została podjęta ze względu na zawartość informacji (filmy, apele i publikacje zarówno w imieniu samej redakcji kanału, jak i subskrybentów) z oznakami działalności ekstremistycznej. Chodzi tu o organizowanie i publiczne wezwania do przeprowadzenia zamieszek.

Decyzja Sądu, zgodnie z artykułem 314 Kodeksu postępowania cywilnego Republiki Białoruś, powinna zostać natychmiast wykonana . Oznacza to, że nie ma tu miejsca na ustawowe 15 dni na odwołanie się od postanowienia wymiaru sprawiedliwości. Warto dodać, że artykuł 314 mówi, że spowolnienie wykonania postanowienia sądu może spowodować znaczne szkody lub też sprawić, że wykonanie tej decyzji będzie niemożliwe.  

Białoruskie Ministerstwo Informacji dodało kanał i logotyp do Republikańskiej listy materiałów ekstremistycznych. Na liście znajduje się między innymi „Mein Kampf” Adolfa Hitlera czy zdjęcie z napisem „Homel dla białych”. Zgodnie z zaleceniami Sądu Najwyższego, Ministerstwo powinno jak najszybciej podjąć kroki dotyczące ograniczenia dostępu do zasobów informacyjnych, które zawierają podobne nazwy, a także ograniczyć rozpowszechnianie ich .

Znaczenie wyroku dla użytkowników

Jak ustalił Sąd Najwyższy, materiały zamieszczone na kanale NEXTA-Live w Telegramie w dniach 9-11 sierpnia 2020 roku zawierają w sobie oznaki działalności ekstremistycznej, czyli wspomnianą już wcześniej organizację i nawoływanie do zamieszek. Warto dodać jednak, że na Republikańską listę materiałów ekstremistycznych trafił cały kanał, a nie oddzielne materiały.

 W rozmowie z tut.by Nasta Loiko, obrońca praw człowieka, powiedziała, że uznanie całego kanału za ekstremistyczny jest niezgodne z prawem wolności wypowiedzi. Jej zdaniem należałoby zająć się oddzielnymi publikacjami, jeśli pojawiły się wobec nich podejrzenia. Dodała ona, że:

zakazanie całego kanału lub całej strony internetowej jest bardzo poważnym i nieproporcjonalnym ograniczeniem prawa wolności wypowiedzi.

Zdaniem Loiko, subskrypcja kanału w Telegramie niczym nie grozi. Sprawa wygląda jednak inaczej, jeśli ktoś zapisze na swoim telefonie zdjęcie lub nagranie z danego kanału. Zgodnie z przepisami, osoba, która dzieli się ekstremistycznymi materiałami podlega odpowiedzialności karnej.

Kim jest NEXTA?

NEXTA to pseudonim białoruskiego blogera, Sciapana Puciły. 22-latek stworzył własne imperium medialne. Jego kanał w Telegramie, Nexta – Live obserwuje obecnie około 2 milionów subskrybentów. NEXTA relacjonował na bieżąco protesty po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w Białorusi. W trakcie protestów kanał NEXTA stał się jednym z ważniejszych mediów informacyjnych. Materiały publikowane na kanale są nadsyłane przez subskrybentów.

źródło: tut.by    belta.by  

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Swiatłana Cichanouskaja: nie mam pewności, wierzę.

czw Paź 22 , 2020
Swiatłana Cichanouskaja udzieliła wywiadu kanałowi A pogovorit’. W rozmowie z Iriną Shikhman opowiedziała o sytuacji politycznej w Białorusi, swojej reakcji na wystawienie na nią listu gończego oraz o ultimatum wobec Łukaszenko.