Kanada i Ukraina zbudują port kosmiczny

Agencje kosmiczne Ukrainy i Kanady podpisały wspólne oświadczenie o partnerstwie. Kraje ogłosiły rozpoczęcie budowy kosmodromu w prowincji Nowa Szkocja.

Poinformowała o tym Ambasada Ukrainy w Kanadzie.

Prezentacja projektu odbyła się w piątek 19 listopada w Halifax. Wzięli w nim udział prezes Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy Wołodymyr Taftaj oraz kanadyjski minister innowacji, nauki i przemysłu Francois-Philippe Champagne.

Projekt przewiduje przydzielenie przestrzeni na atlantyckim wybrzeżu Nowej Szkocji na budowę niezbędnej infrastruktury. Ten komercyjny port kosmiczny zostanie zaprojektowany głównie dla rakiety nośnej Cyclone-4M, która jest opracowywana i produkowana przez słynne ukraińskie biuro projektowe „Piwdenne” i „Piwdenny Zakład Budowy Maszyn”.

W szczególności planowane jest stworzenie silnika marszowego RD-870 o ciągu 80 ton i wykorzystanie go w pierwszym etapie pojazdu nośnego.

Projekt będzie realizowany przez kanadyjską firmę Maritime Launch Services Ltd (MLS).

Wcześniej Ukraina podpisała memorandum w sprawie wystrzelenia rakiet w Australii. Pierwsze starty ukraińskich rakiet z australijskiego portu kosmicznego zaplanowano na lata 2023-2024.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Saakaszwili zgodził się na przeniesienie do szpitala wojskowego i obiecał zakończyć strajk głodowy

sob. lis 20 , 2021
Były prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili zgodził się zakończyć strajk głodowy i przenieść się do szpitala wojskowego w Gori. Po kilkugodzinnych rozmowach z prawnikami Saakaszwili zgodził się na propozycję Ministra Sprawiedliwości przeniesienia go do innej placówki medycznej. Jednocześnie polityk obiecał zakończyć strajk głodowy. Były prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili został przewieziony do […]