Holandia oskarża Rosję o pozorowanie ataków na Morzu Czarnym

We wtorek holenderska minister obrony Ank Bijleveld-Schouten poinformowała, że rosyjskie myśliwce uzbrojone w pociski powietrze-ziemia latały wokół marynarki wojennej Evertsen, uznając akcję za ,,nieodpowiedzialną”.

Incydent miał miejsce 24 czerwca, kiedy holenderska fregata Evertsen płynęła z brytyjską Grupą Uderzeniową Lotniskowca CSG (Carrier Strike Group), prowadzącą w tym czasie patrol na Morzu Czarnym.  

Jak oznajmiła Bijleveld-Schouten, tamtego dnia przez pięć godzin dochodziło do ,,wielokrotnego nękania” Evertsenu, a tym samym naruszania prawa do swobodnej żeglugi. Rosjanie mieli wówczas latać niebezpiecznie nisko, wykonując zwodnicze ataki i zakłócając systemy łączności.

,,Nie ma usprawiedliwienia dla tego rodzaju agresywnych działań, które niepotrzebnie zwiększają ryzyko wypadków” – dodała minister.

Rząd Holandii ma wyjaśnić sprawę na szczeblu dyplomatycznym. Kreml nadal nie udzielił komentarza w związku z oświadczeniem.

Warto zaznaczyć, że to wydarzenie jest następstwem prowokacji z 23 czerwca, kiedy siły rosyjskie oddały ostrzegawcze strzały w kierunku brytyjskiego niszczyciela HMS Defender. Powodem miało być wpłynięcie Brytyjczyków na rosyjskie wody, co zdementował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Więcej można przeczytać TUTAJ.

Źródło: Agencja Reutersa, Euronews
Zdjęcie: Flickr.com/Mark Harkin

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Putin rozmawiał z narodem aż 4 godziny. Wybieramy najciekawsze wątki międzynarodowe

czw. lipiec 1 , 2021
Władimir Putin rozmawiał z Rosjanami ponad 4 godziny, a na jego „Bezpośrednie połączenie” wpłynęło ponoć ponad milion zapytań. Staraliśmy się wybrać najciekawsze z nich. W Rosji trwa już kampania przedwyborcza do Dumy Państwowej. Chociaż o wynik i zwycięstwo „Jednej Rosji” raczej nie musi się obawiać, to w państwach takich jak […]