Erdogan jest gotowy do mediacji między Zełenskim a Putinem

Turcja jest gotowa przyczynić się do rozwiązania kryzysu w stosunkach między Federacją Rosyjską a Ukrainą. W tym celu nawiązano kontakty ze stroną ukraińską oraz z Władimirem Putinem.

Turecki przywódca ma dobre stosunki z obydwoma prezydentami.

„Nasze stanowisko jest tutaj jasne. Opowiadamy się za pokojem w regionie, zwłaszcza biorąc pod uwagę mieszkających tam Tatarów krymskich. Wielokrotnie rozmawialiśmy o takich sprawach z zaprzyjaźnioną Rosją, zwłaszcza z panem Putinem. Niepokoi nas, że w regionie toczy się wojna, ten region idzie w przyszłość jako region pokoju. Chcemy, aby ta sprawa rozwijała się w pozytywnym kierunku. Chcielibyśmy przyłączyć się do jej rozwiązania” – powiedział turecki przywódca.

W zeszłym tygodniu, komentując podczas maratonu prasowego brak wymiany zatrzymanych z Rosją w ciągu ostatnich dwóch lat, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił rolę swojego tureckiego odpowiednika.

„Mamy zweryfikowaną kompletną listę, uważamy, że jest ona całkowicie sprawiedliwa, chociaż mogą również wystąpić błędy i pomyłki w obliczeniach. Lista została przekazana Turcji, ostatnio rozmawiałem z prezydentem Erdoganem, miał spotkanie z prezydentem Federacji Rosyjskiej, listy zostały przekazane stronie rosyjskiej, dziękuję mu. Dla niego jest to również sprawa osobista. Podziękowałem mu, czekamy na odpowiedź” – powiedział Zełenski.

Jednocześnie rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow został poproszony na briefingu 29 listopada o skomentowanie informacji, że Turcja rzekomo zaproponowała zorganizowanie szczytu w celu rozwiązania sytuacji w Donbasie z udziałem Władimira Zełenskiego i Władimira Putina.

– Faktem jest, że Rosja nie jest stroną konfliktu o Donbas i na takim szczycie nie da się znaleźć sposobu na rozwiązanie problemu. Stronami konfliktu są z jednej strony Kijów, a z drugiej przedstawiciele samozwańczych republik” – dodał Pieskow.

Wiadomo, że nie planuje się jeszcze spotkania Zełenskiego z Putinem. Jeśli chodzi o „format normański”, szczyt nie jest jeszcze planowany, ponieważ Rosja nieustannie zakłóca zaplanowane rozmowy.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Łukaszenka żąda, by Zachód udowodnił, że Rosja planuje zaatakować Ukrainę

wt. lis 30 , 2021
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko powiedział, że Zachód musi dostarczyć dowody na to, że Rosja planuje zaatakować Ukrainę. „Po raz kolejny nasi »partnerzy«, jak ich nazywa się w Rosji, nasi rywale, jak powiedziałem, wrogowie, próbują odbudować Rosję. Dlatego wysunęli tezę, że Rosja zaatakuje Ukrainę. Cóż, jeśli chcą zaatakować – połóżcie fakty […]