Donbas: ponowne zawieszenie broni

2

W poniedziałek 27 lipca, minutę po północy weszło w życie oficjalne zawieszenie broni na okupowanych terenach wschodniej Ukrainy – poinformowały zgodnie kancelarie prezydentów Ukrainy i Rosji, a także przedstawiciele samozwańczych republik ludowych: Donieckiej i Ługańskiej.

W niedzielę 26 lipca w godzinach popołudniowych miała miejsce rozmowa telefoniczna Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Prezydenta Rosji Władimira Putina. Jej celem miało być wyrażenie wzajemnych gratulacji z powodu osiągnięcia porozumienia w sprawie zawieszenia działań zbrojnych na Donbasie. Jak informują służby Kremla, do połączenia doszło z inicjatywy strony ukraińskiej.

W trakcie rozmowy, Prezydent Zełenski miał podkreślać konieczność wykonania stanowczych kroków w kierunku uwolnienia uwięzionych obywateli Ukrainy przetrzymywanych w Donbasie, na Krymie i na terytorium Federacji Rosyjskiej. Jednym z nich miałby być krymski Tatar – Rusłan Sulejmanow – przetrzymywany przez Rosję jako członek nielegalnej, islamskiej organizacji. W ostatnich dniach stało się głośno o nagłej śmierci syna więźnia – ciało trzylatka znaleziono w szambie.

O zawieszeniu broni poinformowali również przedstawiciele zbrojnych milicji samozwańczych republik ludowych. W oświadczeniu naczelnika Milicji Ludowej DRL – Denisa Sinienkowa – czytamy, że „wojskowi w pełni rozumieją i wspierają decyzję o rozejmie”. Naczelnik podkreśla jednak, że „W przypadku agresji ze strony przeciwnika Milicja Ludowa, gdy tylko otrzyma stosowny rozkaz, jest gotowa do podjęcia odpowiednich działań”. Dokument o analogicznej treści wydał naczelnik milicji ŁRL – Jan Leszczenko.

Źródło: Meduza, Nowaja Gazieta
Zdjęcie: Wikimedia Commons: kremlin.ru

Zobacz także:

2 thoughts on “Donbas: ponowne zawieszenie broni

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

COVID-19: W Rosji coraz mniej nowych przypadków, jednak sława to nie lek na wszystko

pon Lip 27 , 2020
W Rosji odnotowano najniższą od dawna liczbę nowych zachorowań na infekcję koronawirusem. Wśród pacjentów skazanych na izolację z powodu zarażenia wirusem SARS-CoV-2 znaleźli się jednak popularna instagramerka Nastia Iwliejewa, a także jej mąż – raper Eldżej. Poniedziałek to ósmy z rzędu dzień, gdy liczba nowych przypadków COVID-19 jest mniejsza niż […]