Do zbudowania muru na granicy z Rosją i Białorusią potrzeba 17 mld hrywien

Budżet Ukrainy na przyszły rok powinien przewidywać 17 mld hrywien na budowę muru na granicy państwowej z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi o łącznej długości ponad 2,5 tys. km.

Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski podczas przemówienia w Radzie Najwyższej.

„Rzeczywista praca przy aranżacji współczesnej granicy ukraińskiej jest szacowana i będzie kosztować około 17 miliardów hrywien na terenach, o których wspomniałem, a mianowicie: na granicy z Republiką Białorusi i Federacją Rosyjską… Apeluję do Was, drodzy koledzy, że w kolejnym budżecie na 2022 r. zapewnicie niezbędne środki na uporządkowanie granicy państwowej. To jest klucz do tego, że będziemy bezpieczni” – powiedział.

Monastyrski również wyjaśnił, że dzięki tym środkom powstanie odcinek muru o długości 1505 km wzdłuż granicy z Federacją Rosyjską i 1084 km wzdłuż granicy z Republiką Białorusi. 

„Po przestudiowaniu doświadczeń obcych krajów najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest zbudowanie wzdłuż całej granicy lub rzeki solidnego ogrodzenia z siatki i drutu kolczastego z systemem całodobowego wideo nadzoru oraz alarmem” – dodał Monastyrski.

„Ministerstwo Finansów potwierdziło, że jest gotowe przeznaczyć na uporządkowanie granicy z Rosją i Białorusią 17 mld hrywien. Budowa granicy państwowej jest jednym z najważniejszych zadań naszego państwa” – powiedział szef resortu organów ścigania.

Według Denisa Monastyrskiego dziś ma powstać międzyresortowy sztab koordynacji walki z kryzysem migracyjnym. Siedziba już rozpoczęła pracę, a dziś zostanie ustalony jej skład.

Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zwrócił się do UE o pomoc w organizacji granicy Z Białorusią. 

Źródło: radio swoboda

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

200-osobowa grupa migrantów szturmowała granicę polsko-białoruską

sob. lis 20 , 2021
Polska Straż Graniczna poinformowała w sobotę, że w nocy w rejonie Dubicz Cerkiewnych doszło do kilku prób przedarcia się migrantów przez granicę z Białorusią. Największa grupa liczyła 200 osób. – Na odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych w piątek było kilka prób forsowania granicy. Największa grupa liczyła około 200 […]