Departament handlu USA dokręca śrubę Rosji. Poszło o próbę otrucia Nawalnego

1

W środę 17 marca na stronie internetowej departamentu handlu USA pojawił się komunikat, w którym poinformowano, że Stany Zjednoczone rozszerzą restrykcje dotyczące eksportu towarów i technologii do Rosji. Amerykanie argumentują to złamaniem Konwencji o zakazie broni chemicznej przez władze Kremla.

W oświadczeniu amerykańskiego resortu handlu możemy przeczytać, że wprowadzenie nowych sankcji ma związek z wnioskiem Departamentu Stanu USA z 2 marca, w którym stwierdzono, że władze Rosji użyły wobec swoich obywateli broni chemicznej. Jest to rozszerzenie restrykcji, wprowadzonych po próbie otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii w marcu 2018 roku.

Zobacz także: ,,Kto kogo przezywa, ten sam się tak nazywa”. Biden grozi Rosji, Putin odpowiada

„Poprzez użycie nielegalnych środków oddziałujących na układ nerwowy przeciwko dysydentom, zarówno wewnątrz, jak i poza jej granicami, rząd Rosji w jaskrawy sposób pogwałcił swoje zobowiązania w ramach Konwencji o zakazie broni chemicznej i w bezpośredni sposób naraził obywateli swoich oraz innych państw na śmiertelne ryzyko. Departament Handlu jest zdecydowany, by uniemożliwić Rosji dostęp do wrażliwych amerykańskich technologii, mogących być użytych w złowrogich działaniach związanych z bronią chemiczną” – czytamy w komunikacie Departamentu Handlu USA.

Chodzi oczywiście o próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, któremu podano środek chemiczny o nazwie Noviczok. Nowe sankcje, które USA nakładają na Rosję, mają obejmować produkty sklasyfikowane jako istotne dla bezpieczeństwa narodowego, a także powiązane z nimi usługi serwisowe i części zamienne, technologie oraz oprogramowanie. Decyzja wejdzie w życie w czwartek.

Przypomnijmy, że w Nawschodzie.eu pisaliśmy już o amerykańskich sankcjach, które zostały nałożone na Rosję jako pokłosie sprawy z Nawalnym.

Źródło: Oficjalna strona Departamentu Handlu USA

Fot. Kadr z filmu Дворец для Путина. История самой большой взятки

One thought on “Departament handlu USA dokręca śrubę Rosji. Poszło o próbę otrucia Nawalnego

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina nałożyła sankcje gospodarcze na byłego prezydenta Wiktora Janukowycza

sob. marzec 20 , 2021
W piątek na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podjęto decyzję o zastosowaniu sankcji gospodarczych wobec byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i innych byłych wysokich rangą urzędników i funkcjonariuszy organów ścigania od 1994 roku. Łącznie ograniczenia nałożono na 27 osób. – Cały czas przywracamy sprawiedliwość […]