Daleki Wschód Rosji: gubernator aresztowany, ludzie wyszli na ulice

1

Chabarowsk, Komsomołsk nad Amurem, Nikołajewsk nad Amurem, Amursk – mieszkańcy tych miast zjednoczyli się w poparciu dla aresztowanego kilka dni temu gubernatora Kraju Chabarowskiego. Siergiej Furgał został zatrzymany 9 lipca pod zarzutem zorganizowania zabójstwa.

Pierwsze zgromadzenia rozpoczęły się w sobotę 11 lipca ok. godziny 11:00 na placu Lenina w centrum Chabarowska, podaje Nowaja Gazieta. Plac został jednak zamknięty dla ruchu pod pretekstem dezynfekcji. Demonstranci ruszyli w pochód po mieście z hasłami „Wolność dla Furgała!” „Ja/My jesteśmy Furgałem” i „Ręce precz od naszego gubernatora”. Według różnych szacunków w sobotnich protestach wzięło udział od 30 do 35 tysięcy osób. Rosyjskie MSW podaje znacznie mniejsze liczby – od 10 do 12 tysięcy.

Kolejnego dnia kilka tysięcy ludzi zebranych przed siedzibą administracji Kraju Chabarowskiego kontynuowały protest. Według informacji portalu Meduza, dotychczas żaden z demonstrantów nie został aresztowany. Przedstawiciele administracji regionu zwrócili się do zgromadzonych o „zachowanie rozsądku”, i nie poddawanie się „prowokacyjnym sloganom wygłaszanym przez opozycję pozasystemową” (tym mianem określa się w Rosji organizacje polityczne, którym administracja państwowa odmawia rejestracji – np. Fundusz Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego – przyp. red.)

Siergiej Furgał został wybrany na gubernatora Kraju Chabarowskiego we wrześniu 2018 roku. Jako członek Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskieg, jest jednym z nielicznych gubernatorów nie wywodzących się ze środowiska putinowskiej partii Jedna Rosja. Swoje urzędowanie rozpoczął od zapowiedzi obcięcia o połowę pensji wysoko postawionych urzędników, w tym swojej. Do głośnych decyzji gubernatora należy także polecenie swoim podwładnym posługiwania się klasą ekonomiczną w służbowych lotach. Jak podaje Fontanka, decyzje gubernatora zaowocowały oszczędnościami dla budżetu Kraju Chabarowskiego rzędu 800 milionów rubli (ponad 40 mln PLN – przyp. red.)

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ogłosił 9 lipca, że Siergiej Furgał jest podejrzewany o organizację zabójstw szeregu przedsiębiorców z Kraju Chabarowskiego i Obwodu Amurskiego w latach 2004-2005. Jednym z zamordowanych miał być biznesmen Jewgienij Zoria, zastrzelony przed komisariatem milicji w Chabarowsku w 2004 roku.

Żródło: Nowaja Gazieta
Zdjęcie: Youtube: Sasha Sotnik

One thought on “Daleki Wschód Rosji: gubernator aresztowany, ludzie wyszli na ulice

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

COVID-19: Węgry wpuszczą Rosjan

pon Lip 13 , 2020
Węgry, jako pierwsze państwo Unii Europejskiej, pozwolą obywatelom Rosji na wjazd na swoje terytorium. W nocy z 12 na 13 lipca rosyjskie agencje prasowe na czele z RIA Nowosti podały informację o otwarciu granic Węgier dla mieszkańców Rosji. „Od 15 lipca 2020 roku środki ostrożności przyjęte w związku z epidemią […]
Budapeszt [źródło: pixabay.com]