Czego oczekiwać po dzisiejszym spotkaniu Putina z Łukaszenką?

22 lutego w Soczi odbędzie się kolejne spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi. Czego oczekują eksperci po kolejnym spotkaniu Łukaszenki i Putina?

Jak informuje oficjalna strona białoruskiej głowy państwa „zaplanowano, że liderzy obydwu państw dokładnie ocenią szeroki zakres zagadnień związanych z rozwojem białorusko-rosyjskich relacji, wspólnego reagowania na pojawiające się wyzwania, w tym w sferze bezpieczeństwa militarnego i współpracę w ramach struktur integracyjnych. Oprócz tego Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin wymienią się opiniami na temat agendy międzynarodowej”.

Odbywające się w poniedziałek spotkanie dwóch prezydentów to kolejny już szczyt w Soczi, po którym eksperci spodziewają się dwóch głównych tematów – utrzymania wsparcia Kremla dla władzy Alaksandra Łukaszenki oraz integracji Białorusi i Rosji.

Zdaniem Aleksieja Wenediktowa, redaktora naczelnego Echa Moskwy, Władzimir Putin będzie naciskał na „trzymanie się kalendarza” reform politycznych w Białorusi. Przypomnijmy, że Putin i Łukaszenka najpewniej podczas ostatniego szczytu w Soczi porozumieli się w tym zakresie i Putin uzależnił swoje wsparcie od pewnych reform politycznych i zmiany ustroju. Niedawno przypominał o tym nawet rosyjski MSZ.

Ze strony Łukaszenki rosyjskie media spekulują o prośbie o kolejny kredyt, tym razem w wysokości 3 mld. USD. Jednak, jak donosi Komsomolska Prawda, powołując się na proprezydencki kanał Pul Pervogo Łukaszenka stanowczo temu zaprzeczył. „Chcę od razu powiedzieć. Zawsze tak jest w Rosji, niektórzy od razu chwytają za program i mówią „Łukaszenka jedzie tam aż o 3 miliardy dolarów prosić”. Ja nie jadę tam o nic prosić Grigoriju Aleksiejewiczu, o nic” – powiedział Łukaszenka, zwracając się do Grigorija Rapoty, w materiale opublikowanym na kanale w Telegramie.

Spotkanie w cieniu sankcji

W tle dzisiejszego spotkania Łukaszenki i Putina pojawi się istotna kwestia wprowadzenia nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, a możliwie również Białorusi – jak informuje Radio Swoboda.

Swiatłana Cichanouska, jedna z liderek białoruskiej opozycji i kontrkandydatka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich 2020 roku nazwała unijne sankcje wobec Białorusi „kpiną”, z której „śmieje się reżim Łukaszenki”.

Fot. Spotkanie W. Putina i A. Łukaszenki 14 września, źródło: Kremlin.ru

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

GeForce RTX 3060 już dostępny... na białoruskich aukcjach

pon. lut 22 , 2021
Do sieci trafiła informacja, że najnowsza karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060 jest dostępna do kupienia na białoruskich serwisach aukcyjnych. Premiera nowego układu ma nastąpić dopiero w czwartek 25 lutego. Karty w „przedsprzedaży” z drugiej ręki pojawiły się w serwisie aukcyjnym Kufar.by. Sprzedawca z Witebska oferuje 3 sztuki najnowszego dziecka […]