Czeczenia: Córka znanego sojusznika Kadyrowa odcina się od słów o byciu prześladowaną

W państwowej telewizji czeczeńskiej Chalimat Taramowa oznajmiła, że zastraszanie ze względu na swoją orientację seksualną nie miało miejsca i nie pamięta, jak trafiła do placówki dla ofiar przemocy domowej w Dagestanie.

6 czerwca na portalu Telegram umieszczono nagranie, w którym 22-letnia Czeczenka poinformowała o ucieczce z domu w obawie o swoje życie. Cztery dni później lokalna policja odnalazła kobietę w mieszkaniu dla ofiar przemocy domowej w dagestańskim Machaczkale i siłą wywiozła do Czeczenii. Jej partnerka, Anna Manylowa, również została uprowadzona.

Chalimat jest córką Ajuba Taramowa, byłego wiceministra mieszkalnictwa i budownictwa, a obecnie dewelopera i bliskiego współpracownika czeczeńskiego prezydenta Ramzana Kadyrowa.

Minister ds. polityki narodowościowej i informacji Czeczenii Ahmed Dudajew uzasadnił akcję służb potrzebą ochrony Taramowej przed porwaniem przez lokalnych aktywistów, którzy mają stanowić ,,piąta kolumnę” i działać na rzecz wrogów Rosji. Ci z kolei alarmują, że Czeczenka może paść ofiarą tzw. ,,zabójstwa honorowego”.

14 czerwca kanał Grozny TV wyemitował segment nagrany w domu Taramowej z udziałem jej ojca i przedstawicieli miejscowych władz. W wywiadzie odcięła się od poprzednich wypowiedzi, zaprzeczając swoim związkom z organizacją ,,odpowiedzialną” za jej ucieczkę i twierdząc, że nie pamięta okoliczności wyjazdu.

Według Human Rights Watch, tego typu medialne wystąpienia są powszechną praktyką, mającą na celu postawienie czeczeńskiego reżimu w lepszym świetle, odparcie zarzutów na stosowane przez władze represje, a także skompromitowanie niepokornych obywateli.

Kreml początkowo odmawiał komentarza w tej sprawie. Jednak 16 czerwca Rzeczniczka Praw Człowieka Rosji Tatiana Moskalkowa skierowała wniosek do Prokuratora Czeczenii o wyjaśnienie ,,rzeczywistej sytuacji”, jaka miała miejsce w stolicy Dagestanu.

Podobna sytuacja wydarzyła się na początku tego roku z udziałem Salecha Magamadowa i Ismaila Isajewa. Mężczyźni również zostali schwytani ze swojej kryjówki i deportowani do Czeczenii.

Rząd tej autonomicznej republiki Federacji Rosyjskiej od lat prowadzi działania wymierzone przeciwko społeczności LGBT. Punkt kulminacyjny prześladowań miał miejsce w 2017 roku, kiedy w zagranicznych mediach pojawiły się doniesienia o dziesiątkach zastraszanych i torturowanych na rozkaz władz obywateli, u których podejrzewano homoseksualną orientację. Temu tematowi został poświęcony film dokumentalny HBO GO pod tytułem ,,Witamy w Czeczenii” z 2020 roku.

Źródło: RFE/RL, The Moscow Times, Human Rights Watch, NOIZZ, TASS, RIA Novosti
Zdjęcie: Zrzut ekranu z Youtube

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Konferencja prasowa Putina po spotkaniu z Joe Bidenem. O czym rozmawiali?

śr Cze 16 , 2021
Władimir Putin po spotkaniu z Joe Bidenem w Genewie spotkał się z dziennikarzami. Odpowiadał na pytania, jakie tematy podnoszone były podczas jego kilkugodzinnej rozmowy z amerykańskim prezydentem. Putin uznał spotkanie z Bidenem za przedmiotowe i konkretne, którego głównym celem było zwiększenie zaufania pomiędzy obydwiema stronami. Odbyło się, zdaniem Putina, bez […]