Czechy wydalą rosyjskich dyplomatów pod zarzutem szpiegostwa. Mogli mieć związek z wybuchem z 2014 roku

4

,,Osiemnastu pracowników ambasady Rosji ma opuścić nasz kraj w ciągu 48 godzin” – ogłosił minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček podczas konferencji prasowej w sobotę.

Jak natomiast oświadczył premier Andrej Babiš, decyzja wynikała z dostarczonych przez czeskie agencje wywiadowcze wystarczających dowodów na udział rosyjskiego wywiadu wojskowego w wybuchu 50 ton amunicji na wschodzie kraju w 2014 roku.

„Istnieją uzasadnione podejrzenia co do udziału oficerów rosyjskiego jednostki 29155 GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – przy. red.) w eksplozji składu amunicji w rejonie Vrbětic” – powiedział Babiš.

Warto podkreślić, że tę jednostkę tworzą Anatolij Czepiga (działający pod pseudonimem Rusłan Boszirow) i Aleksander Miszkin (Aleksander Petrow), a więc ci sami agenci podejrzani o próbę otrucia nowiczokiem podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki oraz bułgarskiego handlarza bronią Emiljana Gebrewa. Spekuluje się, że zarówno wybuch, jak i nieudane zamachy miały związek z planem dostawy broni przez Gebrewa na ogarnięta wówczas wojną Ukrainę.

W 2018 roku Anatolij Czepiga i Aleksander Miszkin udzielili wywiadu rosyjskiej telewizji Russia Today, m.in. odpierając zarzuty o szpiegostwo i próby zamachów. Pełny wywiad znajduje się TUTAJ.

„Wybuch doprowadził do ogromnych szkód materialnych i stanowił poważne zagrożenie dla życia wielu lokalnych mieszkańców, ale przede wszystkim zabił dwóch naszych rodaków” – dodał Babiš.

Jak poinformował Hamáček, prezydent Czech Miloš Zeman oraz rosyjski ambasador zostali już powiadomieni o decyzji rządu.

Wiceszef Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Rosyjskiej Władimir Dżabarow nazwał te oskarżenia absurdalnymi i zasugerował, że są one niczym innym, jak wyrazem wpływów Waszyngtonu oraz demonstrowanej przez Czechy ,,atlantyckiej solidarności”. Zapowiedział też adekwatną odpowiedź na wydalenie dyplomatów.

Źródło: Prague Morning, Novinky.cz, Interfaks
Zdjęcie: Novinky.cz

4 thoughts on “Czechy wydalą rosyjskich dyplomatów pod zarzutem szpiegostwa. Mogli mieć związek z wybuchem z 2014 roku

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zwrot ws. Nawalnego. Opozycjonista trafił do szpitala

pon. kw. 19 , 2021
Według informacji podanych przez BBC Aleksiej Nawalny, który odsiaduje wyrok w kolonii karnej w Pokrowie, ma trafić do więziennego szpitala. W ciągu ostatnich kilku dni stan zdrowia Aleksieja Nawalnego znacznie się pogorszył. Rosyjski opozycjonista na początku narzekał na ból pleców, a potem poinformował, że traci czucie w jednej z nóg. […]