COVID-19: szczepionka z Rosji?

1

Premier Rosji Michaił Miszustin zapewnił, że jesienią tego roku Rosjanie będą mogli się zaszczepić przeciwko infekcji koronawirusem. Szczepionka ma być krajowej produkcji.

W poniedziałek 20 lipca agencja RIA Nowosti poinformowała, że Ministerstwo Obrony FR zakończyło testy rosyjskiej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Badania miały być prowadzone w wojskowym szpitalu im. N. Budrenki w Moskwie. W poniedziałek wypisano z niego drugą grupę dwudziestu wolontariuszy, na których prowadzone były badania. U wszystkich nich szczepionka miała wywołać poprawną reakcję, stwierdzono bowiem, że ich organizmy wykształciły odporność na wirusa, obyło się bez powikłań i pacjenci czują się dobrze.

Testowany preparat ma jeszcze przejść proceduję atestacji w Narodowym Centrum Badawczym Epidemiologii i Mikrobiologii im. N. Gamalei w Moskwie. Jeżeli nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, do jesieni lek miałby wejść do eksploatacji. Informację potwierdza w wywiadzie dla Meduzy zastępca dyrektora Centrum im. Gamalei ds. nauki Denis Łogunow, członek Rosyjskiej Akademii Nauk.

„Myślę, że ludzie są zmęczeni ciągłym strachem” – mówi naukowiec, komentując łatwość, z jaką centrum znalazło wolontariuszy do badań nad szczepionką. – „Po drugie, z biegiem czasu ludzie zaczynają jakoś tak oswajać się z koronawirusem, zrozumiawszy, że on donikąd się nie wybiera. Wiedzą państwo: są infekcje niekontrolowane i są takie, nad którymi da się zapanować. Z początku ta epidemia była kompletnie nie do ogarnięcia, teraz mamy środki, by choć mniej-więcej obniżyć obciążenie organizmu wirusem i jasne się stało, że musimy z tym wirusem jakoś żyć”.

Szczepionka opracowana przez rosyjskich badaczy należy do tzw. szczepionek wektorowych. W odróżnieniu od większości znanych nam preparatów, nie zawiera ona martwych wirusów, a osłabione egzemplarze. Taka budowa leku ma zapewnić wytworzenie się zarówno przeciwciał u zdrowych pacjentów, jak i zapobiec tzw. efektowi ADE, który może nastąpić u pacjentów w których organizmie znalazł się już wirus.

Źródło: Meduza; Rossijskaja Gazieta
Zdjęcie: Wikimedia Commons

Zobacz także:

One thought on “COVID-19: szczepionka z Rosji?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja się zbroi. Nowości w rosyjskiej zbrojeniówce

pt. Lip 24 , 2020
Cały szereg nowych śmigłowców, okręty dla marynarki wojennej, a także nowe rozwiązania dla rakiet kosmicznych – w ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji o nowych osiągnięciach rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Nowa wersja najcięższego śmigłowca na świecie będzie dedykowana dla wojsk operujących w rejonie Arktyki. Mi-26T2B, bo o nim mowa, ma być […]
Korweta projektu 22160