Cichanouska i BYPOL terrorystami? Białoruski rząd oskarża opozycję

Swiatłana Cichanouska i organizacja BYPOL zostały oskarżone o przygotowywanie zamachów. KGB przygotowuje już międzynarodowe listy gończe.

Prokuratura Generalna Białorusi postawiła zarzuty na podstawie artykułu 289 kodeksu karnego Republiki Białoruś, który mówi o aktach terroryzmu. Jak poinformowano na stronie internetowej prokuratury, oskarżenie zostało przygotowane na podstawie materiałów dowodowych dostarczonych przez KGB oraz MSW.

Cichanouska i przedstawiciele „tak zwanej inicjatywy BYPOL” mieli organizować zamachy z wykorzystaniem ładunków wybuchowych oraz podpalenia na terytorium Mińska, oraz innych miast Białorusi. Jak informuje prokuratura, dzięki dobrze skoordynowanym działaniom KGB i MSW udało się zapobiec zagrożeniu terrorystycznemu.

Polska i Litwa ma wydać sprawców

KGB polecono bezzwłocznie przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do wydania międzynarodowych listów gończych, które mają trafić na ręce kompetentnych organów w Polsce i Litwie, aby te mogły wydać ścigane osoby.

W oficjalnym komunikacie można przeczytać również stwierdzenie prokuratora generalnego Andrieja Szweda: „Niniejsza sprawa karna to kolejny fakt potwierdzający, że tak zwana opozycja nie stroni od niczego, aby osiągnąć swoje zbrodnicze cele polegające na przejęciu władzy. Organizuje i popełnia ciężkie przestępstwa mające na celu wyrządzenie szkody życiu i zdrowiu naszych obywateli. Oświadczam, że dołożymy wszelkich starań, aby żadna osoba naruszająca prawo nie uniknęła od srogiej odpowiedzialności”.

26 marca MSW oficjalnie poinformowało, że w Pieczach zatrzymano mężczyznę z ładunkiem wybuchowym. Miał on zamontować je w śmietniku koło przedszkola, a drugie wieźć w region Borysowski. Zatrzymany miał również utrzymywać kontakt z inicjatywą BYPOL i od jej przedstawiciela otrzymać polecenie organizacji eksplozji.

Służba prasowa Swiatłany Cichanouskiej odniosła się do oskarżeń prokuratury krótkim komentarzem: „po prostu z żartów o Nicku i Mike’u (bohaterom teoretycznie przechwyconego przez białoruskie służby dialogu między Warszawą i Berlinem – red.) nikt się już nie śmieje, więc prokuratura generalnego postanowiła przygotować nowy mem”.

Źródło: Tut.by

Fot. Estonian Foreign Ministry, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja ma nowy samolot transportowy. Ił-112V z powodzeniem ukończył drugi lot

wt Mar 30 , 2021
We wtorek w Woroneżu prototypowy rosyjski wojskowy samolot transportowy Ił-112V z powodzeniem ukończył drugi lot testowy – poinformował TASS Alexander Anokhin, przedstawiciel biura projektowego IL. Ił-112V rozpoczął swój lot o godzinie 11:35 czasu moskiewskiego i zakończył go pomyślnie, lądując o godzinie 12:04 czasu moskiewskiego. Maszynę pilotowali: pilot doświadczalny I klasy, […]