Chorwacja zaoferowała Ukrainie pomoc w rozminowywaniu obszarów na Donbasie

Chorwacja zaoferowała Ukrainie pomoc w postaci zaangażowania swoich wyspecjalizowanych jednostek do rozminowania terenów na wojennym Donbasie. 

„Jednym z ważnych obszarów współpracy jest kwestia rozminowywania, która jest dziś dość istotna dla Ukrainy. Mamy kilka wyspecjalizowanych firm, które zajmują się tą kwestią i moglibyśmy Ukrainie pomóc” – takie słowa wypowiedział premier Chorwacji Andrej Plenković na spotkaniu z szefem gabinetu ministrów Ukrainy Denisem Shmygalem.

Oprócz zaoferowanej pomocy, premier Chorwacji potwierdził, że wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. 

Denis Shmygal zaznaczył, że rząd Ukrainy jest zainteresowany intensyfikacją współpracy gospodarczej z Chorwacją w branżach tradycyjnych, energetyce, rolnictwie, turystyce, a także zainicjowaniem współpracy dwustronnej w nowych istotnych obszarach. W szczególności w zakresie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa.

„Nasz wspólny udział w tym wydarzeniu będzie jednym z kluczowych elementów zacieśniania współpracy. Jesteśmy również zainteresowani zorganizowaniem dwustronnego ukraińsko-chorwackiego forum biznesowego podczas Państwa wizyty” – powiedział premier Ukrainy.

„Chorwacja jako członek UE wspiera aspiracje Ukrainy na jej drodze do członkostwa w Unii. Będziemy również wspierać te aspiracje 12 października podczas naszego wspólnego szczytu w Kijowie” – powiedział Andrej Plenković.

Szefowie rządów Ukrainy i Chorwacji poruszyli również kwestię zwiększenia ruchu turystycznego między krajami. Denis Shmygal podkreślił znaczenie zawarcia porozumienia o wzajemnym uznawaniu dokumentów szczepień, co znacznie ułatwi przekraczanie granic dla obywateli obu krajów.

Źródło: kmu.gov.ua 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina nie wyklucza ataku ze strony Łukaszenki

pon. sierpień 23 , 2021
Dmytro Kuleba ostrzega, że Ukraina musi być gotowa na „każdy scenariusz” działań reżimu Aleksandra Łukaszenki na sąsiedniej Białorusi. „Oczywiste jest, że Aleksander Łukaszenko chce zademonstrować swoją siłę i zemścić się na tych krajach, które jego zdaniem działają przeciwko niemu na różne sposoby, w tym na przyjmowanie nielegalnych migrantów do granicy […]
Dmytro Kuleba twierdzi, że Alaksandr Łukaszenka może planować atak na Ukrainę