Biden planuje ostrzejszy kurs względem Rosji

1

Joe Biden planuje zaostrzyć kurs wobec Rosji i ukarać Kreml za „największy w historii atak hakerski na sieci Stanów Zjednoczonych”.

Zaczynają pojawiać się kolejne szczegóły dotyczące planowanych kierunków polityki zagranicznej prezydenta-elekta USA Joe Bidena. Dziennik New York Times opisuje wywiad, którego stacji CNN udzielił przyszły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Bidena Jake Sullivan. Odniósł się do planów nowej administracji w kontekście Iranu oraz właśnie Rosji. Sullivan przekonuje, że będzie realizowana obietnica Bidena, aby Rosja zapłaciła za zhackowanie ponad 250 amerykańskich rządowych i prywatnych sieci.

Biden zapowiedział, że gdy tylko rząd ustali kto był odpowiedzialny za te ataki, to „odpowiemy i prawdopodobnie odpowiemy w ten sam sposób”. Dziennikarz NYT David E. Sanger zwraca jednak uwagę, że tego typu groźby sprawiają wrażenie pozostałości po Zimnej Wojnie i mogą być początkiem nowego, tym razem cyfrowego, wyścigu zbrojeń.

Joe Biden, prezydent elekt USA obejmie urząd 20 stycznia 2021

Powrót do porozumień z Moskwą

„Nowy Początek” Bidena niekoniecznie musi być dla Moskwy jedynie problemem. Sullivan zapowiedział, że jednym z obszarów, w których Moskwa i Waszyngton mogą osiągnąć porozumienie, jest kwestia kontroli zbrojeń. Wyprowadzenie USA z części umów podpisanych z Rosją w tym obszarze został źle odebrany przez Kreml. Możliwość przedłużenia traktatu o kontroli zbrojeń, która nie wymaga działań Senatu, ma być pierwszym testem tego, czy Moskwa i nowa administracja w Waszyngtonie będzie w stanie ze sobą współpracować.

Mowa głównie o traktacie New START / СНВ-III (Strategic Arms Reduction Treaty), podpisanego przez prezydentów Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa i ograniczającego arsenały nuklearne obydwu państw, dokładnie głowic nuklearnych do 1550 po obydwu stronach. Traktat wygasa 5 lutego. Rosja zaproponowała już jego przedłużenie na kolejne lata.

Źródło. New York Times / DefenseNews

Fot. Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

One thought on “Biden planuje ostrzejszy kurs względem Rosji

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja, a nie Chiny stoją za atakami hakerskimi na USA?

śr Sty 6 , 2021
Amerykański wywiad oficjalnie nazwał Rosję „najprawdopodobniej” odpowiedzialną za szeroki atak hakerski na sieci w USA. W połączonym oświadczeniu 4 amerykańskich agencji – FBI, CISA, ODNI oraz NSA można przeczytać, że Zaawansowane Stałe Zagrożenie, jak określono źródło ataku hakerskiego było „najprawdopodobniej” pochodzenia rosyjskiego. To właśnie ono było źródłem wszystkich ostatnich odkrytych […]