Białoruski MSZ wezwał Polskę do wydania twórcy kanału NEXTA

Białoruski MSZ przekazał na spotkaniu z zastępcą Ambasadora RP Marcinem Wojciechowskim notę z żądaniem ekstradycji twórcy kanału NEXTA Ściapana Puciły oraz Romana Protasiewicza.

Strona białoruska powołując się na konwencję ONZ przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, przekazała na ręce polskiego dyplomaty kopię wniosków ekstradycyjnych przygotowanych przez Prokuraturę Generalną Republiki Białorusi. Wnioski zostały przesłane również do Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej RP. Białoruś oczekuje od strony polskiej wniesienia oskarżenia przeciwko Pucile i Protasiewiczowi.

NEXTA – główne źródło informacji o białoruskim proteście

NEXTA to kanał w komunikatorze Telegram, założony przez Ściapana Puciłę. Po wybuchu protestów powyborczych w Białorusi kanał szybko stał się głównym źródłem informacji na temat sytuacji w kraju, skutecznie omijając blokadę internetu nałożoną na tradycyjne media.

Strona białoruska oskarża Puciłę i Protasiewicza na podstawie 3 artykułów: „Organizacji zamieszek”, „organizacji działań grupowych poważnie naruszających porządek społeczny” oraz „Podejmowanie działań mających na celu wzniecanie wrogości społecznej na gruncie przynależności zawodowej”.

Puciła odpowiada białoruskiemu MSZ

Na kanale НЕХТА Live w Telegramie pojawiło się nagranie z oświadczeniem Puciły dla białoruskiego MSZ. Zwracając się do przedstawicieli „swojego ukochanego kraju i znienawidzonego państwa” Puciła stwierdził, że oskarżenia stawiane mu są śmieszne, a starania, aby wpływać na światowe społeczeństwo metodami z XX wieku, nie przyniosą rezultatu.

Według blogera żadne oskarżenia o ekstremizm, żadne żądania ekstradycji nie uratują reżimu i nie ukryją tego, że to on sfałszował wybory, zabijał ludzi i używał siły wobec protestujących.

Źródło: MSZ Białorusi, НЕХТА Live

Fot. NEXTA, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Bandarenka staje się symbolem i rozpala białoruską ulicę - Bartosz Tesławski na antenie Polskiego Radia

wt Lis 17 , 2020
Śmierć Ramana Bandarenki staje się w Białorusi symboliczna, a symbol ten daje iskrę do jeszcze silniejszego rozpalenia ulicznych protestów. Nasz Redaktor Naczelny Bartosz Tesławski rozmawiał o sytuacji w Białorusi po śmierci Bandarenki w programie Więcej Świata na antenie Jedynki Polskiego Radia. Sam fakt, że nawet prezydent Łukaszenka powiedział, że łączy […]