Firma Deloitte przeprowadziła wywiady z 37 dyrektorami finansowymi, pracującymi w kluczowych białoruskich firmach. Szykują się na pogorszenie sytuacji biznesowej.
52% rozmówców Deloitte szykuje się na pogorszenie sytuacji ich firmy w najbliższym czasie. Głównym zmartwieniem białoruskiego biznesu pozostaje, podobnie jak w państwach ościennych, pandemia koronawirusa. Równocześnie trudna sytuacja polityczna kraju oraz globalne spowolnienie gospodarcze nie napawa optymizmem.
Białoruski biznes spodziewa się przede wszystkim spadku aktywności gospodarczej (57% respondentów) oraz wahania kursów walut (47%).
Większość firm zostaje w kraju z wyjątkiem mediów i IT
Wśród planów na poradzenie sobie z tą sytuacją kierownictwa firm planują przede wszystkim ograniczenie wydatków (60%) oraz optymalizacja procesów biznesowych (57%). W obydwu przypadkach przede wszystkim na podstawie wewnętrznego finansowania. Spadku przychodów spodziewają się przede wszystkim firmy z sektora finansów, informacji i komunikacji, nieruchomości i deweloperzy.
Rozmówcy Deloitte spodziewają się, że w nadchodzącym roku inflacji na poziomie 15,8%.
41% firm patrzy na rok 2021 nieco bardziej optymistycznie, spodziewając się wzrostu przychodów. Priorytetami dla białoruskiego biznesu pozostaje wzrost na obecnych rynkach i ograniczenie operacyjnych (60%), a także cyfryzacja (51%).
Biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną i gospodarczą w kraju, część firm rozważa relokację swojej działalności w przeciągu najbliższego roku. Nie jest to jednak większość. 78% respondentów nie przewiduje zmieniać miejsca prowadzenia biznesu. 8 firm rozpatruje dwa możliwe warianty relokacji – tymczasowej relokacji części pracowników za granicę lub przeniesienia częściowo całego swojego biznesu za granicę.
Co ważne, wszyscy dyrektorzy finansowi firm z sektora informacji i komunikacji rozpatrują jeden z dwóch wariantów relokacji swojego biznesu. Sektor „Informacji i komunikacji” to zbiorcza nazwa na firmy z branży mediów i IT.
Źródło: Deloitte / Belrynok.by
Fot. Obraz Squirrel_photos z Pixabay