Białoruś wprowadza odpowiedzialność karną za subskrybowanie „ekstremistycznych” kanałów Telegram

Białoruś wprowadza odpowiedzialność karną dla użytkowników kanałów Telegram, które przedstawiciele reżimu samozwańczego prezydenta Aleksandra Łukaszenki postanowili uznać za „ekstremistyczne”.

Białoruskie siły bezpieczeństwa poinformowały o mechanizmie ścigania ludzi za subskrybowanie kanałów na Telegramie i czatów uznanych za „ekstremistyczne”. Poinformowała o tym 13 października Dyrekcja Główna Ministerstwa ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji. Wiele kanałów uznanych przez sądy za ekstremistyczne należy do opozycji.

​​12 października Rada Ministrów Białorusi przyjęła rezolucję „W sprawie środków zwalczania ekstremizmu i rehabilitacji nazizmu”, która reguluje wdrażanie ustawy „O przeciwdziałaniu ekstremizmowi”.

„Oznacza to, że abonenci ekstremistycznych kanałów i czatów Telegram będą ścigani na podstawie artykułu 361-1 kodeksu karnego (do 7 lat więzienia) jako członkowie grupy ekstremistycznej” – powiedzieli w ministerstwie.

W sumie ponad 100 kanałów Telegram zostało uznanych za ekstremistyczne na Białorusi, z których większość krytykuje reżim samozwańczego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Warto przypomnieć, że białoruskie władze brutalnie prześladują członków i sympatyków opozycji po protestach po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku. 

Po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki, tysiące spraw karnych zostało wniesionych przeciwko protestującym.

Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do ucieczki z Białorusi. Obrońcy praw człowieka uważają, że co najmniej 805 skazanych to są więźniowie polityczni.

Źródło: УП

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zełenski odwiedził żołnierzy w Donbasie

czw. październik 14 , 2021
Podczas wyjazdu roboczego do obwodu donieckiego w Dniu Obrońców Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził wysunięte pozycje Sił Zbrojnych w rejonie Operacji Połączonych Sił. Prezydent Ukrainy wysłuchał w czwartek informacji o sytuacji operacyjnej i taktycznej w rejonie Donbasu oraz zapoznał się ze specyfiką użycia karabinów do zwalczania dronów. Czytaj także: Dwaj […]