Niższa izba parlamentu Białorusi przyjęła we wtorek w dwóch czytaniach ustawę „O ludobójstwie narodu białoruskiego”.
Jak podaje TASS, dokument składa się z pięciu artykułów i został przyjęty w celu „zachowania pamięci historycznej, wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego, przeciwdziałania fałszowaniu wydarzeń i skutków II wojny światowej”.
Dokument ustanawia także odpowiedzialność karną za negowanie ludobójstwa narodu białoruskiego w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i w okresie powojennym.
„Zaprzeczanie ludobójstwu narodu białoruskiego w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej lub w okresie powojennym, zawarte w przemówieniu publicznym, w pracy drukowanej, publicznie prezentowanej, w mediach lub w informacjach zamieszczonych w internecie, innej publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dedykowanej sieci telekomunikacyjnej podlega karze aresztu lub ograniczenia wolności do pięciu lat lub pozbawienia wolności na ten sam okres” – czytamy w tekście ustawy.
Proponuje się uznać za ludobójstwo okrucieństwa popełniane przez „nazistowskich zbrodniarzy i ich wspólników, formacje nacjonalistyczne w okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i w okresie powojennym, mające na celu systematyczne fizyczne niszczenie narodu białoruskiego poprzez mordy i inne uznane działania jako ludobójstwo zgodnie z aktami ustawodawczymi i prawem międzynarodowym.”
Okres powojenny rozumiany jest jako czas przed 31 grudnia 1951 r., a pojęcie „ludu białoruskiego” obejmuje obywateli radzieckich, którzy mieszkali na terenie Białoruskiej SRR.
Teraz ustawa musi zostać zatwierdzona przez izbę wyższą białoruskiego parlamentu, po czym zostanie przesłana prezydentowi do podpisu.
Zdjęcie: Wikimedia.commons.org / LHOON / CC-BY-SA 2.0