Białoruś: Nowa konstytucja w 2021?

Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla programu Rossiya24 powiedział, że nowy projekt białoruskiej konstytucji może być gotów pod koniec 2021 roku.

Nowa konstytucja Białorusi ma zostać przygotowana przez delegatów Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego. Później zostaną one przedstawione opinii publicznej, a o ich wprowadzeniu ma zdecydować referendum. „Uważam, że w ciągu roku możemy przygotować projekt nowej Konstytucji. I uważam, że do końca tego roku projekt nowej konstytucji będzie gotowy. I wtedy w referendum ludzie zdecydują, będzie nowa konstytucja, czy jej nie będzie – powiedział Łukaszenka w rozmowie z Naliją Asker-zade.

Łukaszenka nie zechciał uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić jakie poprawki do konstytucji są dyskutowane, w tym czy jedną ze zmian będzie ograniczenie roli prezydenta. Spekuluje się, że na zmianę białoruskiej konstytucji nalega coraz mocniej Kreml. To właśnie o tej obietnicy złożonej w Soczi Putinowi miał niedawno przypominać Łukaszence Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ.

Łukaszenka tłumaczył, że główne propozycje zmian nie zostały jeszcze sformułowane, jednak mają dotyczyć redystrybucji władzy oraz tworzenia partii politycznych. W kontekście gospodarczym władza chce pozostawić obecny system „państwa zorientowanego socjalnie”.

Prawo jazdy na tramwaj

Pytany przez rosyjską dziennikarkę o swoje 26 lat urzędowania Łukaszenka stwierdził, że nie rozmyśla o zmęczeniu. „Prezydent to wiewiórka w kołowrotku, nie można się zatrzymać. Koło się kręci, ty biegniesz, biegniesz, biegniesz” – stwierdził Łukaszenka i powiedział, że nie myśli o tym, czy i jak bardzo jest zmęczony.

Słowa o nowej konstytucji padły w niemal godzinnym wywiadzie-reportażu przygotowanym w ramach serii „Postacie u władzy” (Действующие лица – red.). W materiale dziennikarka rozmawiała z Łukaszenką oraz jego synem, była wożona przez prezydenta po Mińsku Mercedesem i zagrała z nim w hokeja. Łukaszenka przyznał, że prowadzi od 14 roku życia i zaczynał od traktora. Posiada również prawo jazdy na tramwaj i trolejbus.

Źródło: Tut.by

Fot. Действующие лица. Александр Лукашенко / Youtube

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ropa drożeje na światowych rynkach. To dobre wiadomości dla Białorusi i Rosji

śr. styczeń 13 , 2021
Ceny ropy naftowej na światowych rynkach wzrosły do poziomu nienotowanego od lutego 2020 roku. Drożeje również rosyjski Urals. Cena baryłki najpopularniejszego rodzaju ropy Brent na londyńskiej giełdzie wzrosła dzisiaj do poziomu 57,05 USD/baryłkę i przekroczyła cenę z 24 lutego 2020 roku. Tempo wzrostu wyniosło 2,49%. Ropa brandu WTI wzrosła do […]