Białoruś i Ukraina zyskają dostęp do Bałtyku przez Mierzeję Wiślaną

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski zapowiedział, że Białoruś i Ukraina uzyskają dostęp do mórz międzynarodowych przez Polskę. Ma to umożliwić budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

Zdaniem Szczerskiego budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest zgodna z koncepcją Trójmorza. Dałaby szansę wschodnim sąsiadom Polski na uzyskanie alternatywnego dostępu do wód międzynarodowych. To pozwoliłoby na swobody import i eksport towarów. Takie rozwiązanie mogłoby być szczególnie atrakcyjne dla Białorusi, która nie ma własnego dostępu do morza.

Kanał gwarantem suwerenności

Szczerski podkreślił, że kanał na Mierzei Wiślanej daje szansę na odzyskanie przez Polskę „suwerenności nad naszymi własnymi wodami terytorialnymi, nad swoim wybrzeżem, które jest dodatkowo położone w newralgicznym geopolitycznie fragmencie Europy”.

Stwierdził też, że sąsiadujący z tym regionem Obwód Kaliningradzki jest „jedną wielką bazą wojskową”, a także że w bez budowy kanału dostępu do Zalewu Wiślanego nie ma polska żegluga i polska bandera.

Białoruś i Ukraina patrzą na Polskę

Białoruś coraz częściej spogląda na Polskę jako alternatywne wobec Rosji źródło towarów, w tym ropy naftowej. W kwietniu dziennik Kommersant informował, że Białoruś porozumiała się z Polską w sprawie zakupu ropy naftowej.

Ukraina i Polska pracują z kolei nad przywróceniem normalnego transportu między dwoma krajami. Rozmowy na temat dalszego odmrażania gospodarki pojawił się na agendzie rządów w Kijowie i Warszawie.

Źródło: TVP Info

Zdjęcie: Youtube

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Wiktar Babaryka jednak nie chce wspólnej waluty z Rosją?

śr Cze 3 , 2020
Kandydat na prezydenta Białorusi Wiktar Babaryka napisał na Facebooku, że jego słowa o wprowadzeniu jednej waluty z Rosją zostały wyrwane z kontekstu przez dziennikarzy Naszej Niwy. Jaki jest stosunek polityka do integracji z Rosją? Białorusi niezależny portal Nasza Niwa zamieścił cytat z wywiadu, którego Babaryka udzielił rosyjskiej gazecie Moskowskij Komsomolec. […]