Ukraina otrzyma pożyczkę w wysokości 300 mln euro na przezwyciężenie skutków COVID-19. Od początku pandemii Bank Światowy przekazał Ukrainie 2,3 miliarda dolarów.
Poinformowała o tym służba prasowa Banku Światowego. Jednocześnie podkreśla się, że przyznane środki powinny również pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu skutków pandemii.
„Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego zatwierdziła drugą pożyczkę w wysokości 300 mln euro dla Ukrainy. Środki te zostaną wykorzystane na wsparcie reform kluczowych dla ożywienia gospodarczego i wzrostu, a także łagodzenia skutków pandemii COVID-19” – napisano w oświadczeniu.
W oświadczeniu również stwierdzono, że dzięki tej pożyczce Bank Światowy wspiera takie reformy jak:
- demonopolizacja gospodarki i wzmocnienie instytucji antykorupcyjnych;
- rozwój rynku ziemi i rynku kredytów, w tym zwiększenie dostępu do finansowania dla drobnych rolników;
- wzmocnienie systemu zabezpieczenia społecznego osób starszych w celu złagodzenia skutków pandemii COVID-19.
„Biorąc pod uwagę wysoki poziom niestabilności gospodarczej, Ukraina powoli i nieregularnie wychodzi z szoku związanego z COVID-19. Mamy nadzieję, że ta pożyczka zapewni niezbędne wsparcie dla reform mających na celu promowanie silniejszego i bardziej integracyjnego ożywienia ”- powiedział Arup Banerjee, dyrektor regionalny Banku Światowego na Europę Wschodnią.
Według UE pierwsza taka pożyczka została zatwierdzona w czerwcu 2020 roku. To było 350 milionów dolarów. Środki te przeznaczone były na:
- poparcie dla rozpoczęcia reformy rolnej na Ukrainie;
- zapewnienie rozwoju sektora rolnego i inwestycji w rolnictwo;
- ochrona najsłabszych przed zawirowaniami gospodarczymi spowodowanymi pandemią COVID-19.
Należy przypomnieć, że pożyczka na politykę rozwojową jest częścią zwiększonego wsparcia Banku Światowego Ukrainy w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19 i uzupełnia zatwierdzenie dodatkowego finansowania w wysokości 150 mln USD na projekt reagowania kryzysowego i szczepień na Ukrainie w związku z COVID-19 zatwierdzony 10 grudnia bieżącego roku.
Źródło: УП