Armenia planuje zakupić od Rosji kolejne samoloty wielozadaniowe Su-30SM

Minister Obrony Armenii Dawid Tonoyan poinformował, że Armenia prowadzi rozmowy o zakupie od Rosji kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30SM.

Armeńskie siły zbrojne dysponują obecnie czterema samolotami wymienionego typu. Wyprodukowane zostały w Irkuckim Zakładzie Lotniczym i dostarczone już w barwach Armenii w grudniu 2019 r. i na początku 2020 r.

Docelowo Armenia planuje zbudować eskadrę złożoną z 12 samolotów Su-30SM. Zakup wymienionych samolotów spotkał się z dużą krytyką, głównie z uwagi na cenę – za 4 samoloty Armenia prawdopodobnie zapłaciła 25 milionów USD.

Armenia kupuje sprawdzony sprzęt rosyjski

Transakcja zbiegła się z dostarczeniem przez Rosję zakupionych przez Armenię przeciwlotniczych systemów rakietowych „TOR-M2KM”. Zdaniem Premiera Nikola Paszynjana, współpraca systemów „TOR” i SU-30SM pozwoli skutecznie zapewnić bezpieczeństwo armeńskiej przestrzeni powietrznej – skuteczność taka została potwierdzona w Syrii, gdzie Rosja w warunkach bojowych przetestowała oba systemy.

Minister D. Tonoyan potwierdził informację, że zgodnie z już podpisaną umową Rosja zmodernizuje ormiańskie myśliwce Su-25.

Armenia jest trzecim państwem, które nabyło samoloty Su-30SM – wcześniej nabywcą był Kazachstan (12 z 24 zamówionych sztuk dostarczone zostały w latach 2015-2018) i Białoruś (zamówiono 12 sztuk, w listopadzie 2019 r. dostarczone zostały cztery samoloty).

Warto dodać, że wg pojawiających się informacji, Rosja planuje zastąpić obecnie stacjonujące w bazie lotniczej „Erebuni” pod Erywaniem Mig-29 właśnie samolotami Su-30SM.

Marek Reszuta

Nagłówki autorstwa redakcji

Fot. Alex Beltyukov / CC BY-SA 3.0 GFDL

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ogromne straty branży turystycznej Armenii

czw Wrz 3 , 2020
Zdaniem Prezydenta Federacji Turystyki Armenii Mehaka Apresjana, łączna suma strat branży turystycznej tego kraju w 2020 roku wyniosła około 500 mln USD. Wg zaprezentowanych przez niego danych, liczba wizyt turystycznych w Armenii w pierwszym półroczu osiągnęła wielkość 311 tys. osób. Wizyty odbyły się tylko w pierwszym kwartale. W drugim, z […]
Klasztor Sewanawank