Alijew żąda rekompensaty od rządu Armenii za zniszczenia w Karabachu

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew zapowiedział, że będzie dochodził w sądach międzynarodowych rekompensat za zniszczoną infrastrukturę i mienie na terytorium Nagornego Karabachu.

Alijew zapowiedział to podczas wizyty na terytoriach, które w wyniku niedawno podpisanego porozumienia pokojowego przeszły pod kontrolę Azerbejdżanu.

W opinii Alijewa w mieście Dżyrakan (Cəbrayıl) w kontrolowanej przez Azerbejdżan części Górskiego Karabachu nie ostał się ani jeden cały budynek. Zniszczone mają być domy, szkoły i budynki użyteczności publicznej. Alijew zapowiada, że Azerbejdżan będzie oczekiwał rekompensaty za zniszczone przez Ormian domy.

Wystąpienie Alijewa pojawiło się na Instagramie, na kanale jego żony. „Przeciwnik zniszczył całą swoją infrastrukturę. Odpowiedzą za wszystko w trybunale międzynarodowym. Mówiłem i chcę jeszcze raz powtórzyć, że zaproszone zostaną (do Karabachu – red.) międzynarodowe struktury, eksperci, będą podliczone wszystkie straty i będziemy oczekiwać rekompensaty za 30 lat. W te dni oni zrujnowali Karwaczarr (Kəlbəcər), domy, lasy. Za to wszystko też odpowiedzą. – zapowiadał na nagraniu Alijew.

Ormianie palą za sobą domy

W podpisanym w zeszłym tygodniu porozumieniu zapadła decyzja o przekazaniu terenów zajętych przez wojska Azerbejdżanu pod kontrolę Baku. Zamieszkujący te tereny Ormianie, uciekając na terytoria kontrolowane nadal przez Erywań, zabierali ze sobą całe majątki. To, czego nie mogli zabrać, palili. Zdjęcia podpalanych przez Ormian domów obiegły cały świat.

Źródło: Kommersant, New York Times

Fot. The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland , CC BY-SA 3.0 PL https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Paszynjan ogłasza mapę drogową swojego rządu

śr Lis 18 , 2020
W dniu 18.11 br. premier Armenii Nikol Paszynjan ogłosił „mapę drogową” swojego rządu na najbliższy czas. Publikujemy bez zmian propozycje premiera, komentarz już wkrótce. „Nadszedł czas, aby porozmawiać o sposobach, metodach i programach zaradzenia obecnej sytuacji. Mówiłem już, że uważam siebie za osobę odpowiedzialną za obecną sytuację. Odpowiadam również za […]