Aleksiej Nawalny w śpiączce

1

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został przewieziony w ciężkim stanie na oddział reanimacji szpitala w Omsku. Podejrzewane jest otrucie.

O zdarzeniu poinformowała rzeczniczka prasowa lidera Funduszu Walki z Korupcją – Kira Jarmysz. W czwartek 20 sierpnia Aleksiej Nawalny wracał wczesnym rankiem z Tomska do Moskwy rejsowym samolotem. Nagłe pogorszenie samopoczucia opozycjonisty spowodowało konieczność awaryjnego lądowania w Omsku. Karetka przewiozła opozycjonistę na oddział reanimacji, gdzie został podłączony do respiratora.

Na żądanie towarzyszących Nawalnemu sztabowców, do szpitala została wezwana policja. Prawnicy Funduszu Walki z Korupcją na czele z Wiaczesławem Gimadim zdecydowali o zgłoszeniu do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej przestępstwa z artykułu 277 Kodeksu Karnego. Artykuł dotyczy zamachu na życie działacza państwowego lub społecznego.

Lekarze odmawiają podawania szerszych informacji. Wiadomo, że Nawalny nadal jest nieprzytomny, a jego funkcje życiowe podtrzymuje aparatura. Według słów rzeczniczki opozycjonisty, lekarz prowadzący miał jej powiedzieć, że „niektóre kwestie są tajne”, po czym zaprosił zgromadzonych w oddziale policjantów do osobnego pomieszczenia.

Przypuszcza się, że do zatrucia musiało dojść za pośrednictwem gorącej herbaty, która była jedynym napojem pitym przez Nawalnego w dniu zatrucia. W ten sam sposób w 2006 roku został otruty Aleksandr Litwinienko. W tamtym przypadku substancją, która została użyta był radioaktywny izotop polonu. Litwinienko zmarł 23 dni po zatruciu. W przypadku Nawalnego, nie wiadomo na razie jaki środek spowodował nagłe pogorszenie stanu zdrowia.

„Jest kilka diagnoz, trwa dochodzenie właściwej. Otrucie jest brane pod uwagę”

Przypomnijmy, że pod koniec lipca 2019 roku Aleksiej Nawalny był hospitalizowany z powodu „ostrej reakcji alergicznej”. Do tamtej sytuacji doszło w trakcie aresztowania za „nawoływanie do nielegalnych zgromadzeń” w akcie protestu wobec niezarejestrowania niezależnych kandydatów w wyborach do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Nawalny wówczas został przewieziony do szpitala z silnie opuchniętą twarzą i zaczerwienioną skórą. Źródła „reakcji alergicznej” nie udało się wówczas ustalić.

Źródło: twitter.com: Kira Jarmysz
Zdjęcie: instagram.com: Aleksiej Nawalny

Zobacz także:

One thought on “Aleksiej Nawalny w śpiączce

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Szef MSZ Białorusi odpowiada na decyzję o sankcjach UE

pt Sie 21 , 2020
Minister Spraw Zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej zwrócił się do swoich odpowiedników w krajach Unii Europejskiej. Ma to związek z sankcjami, którymi Mińsk został obłożony za reakcje na protesty po wyborach prezydenckich 9 sierpnia. Minister stwierdził, że obecnie nie ma już wieku XVIII, a Republika Białoruś jest rzeczywistością i zachęcił do […]