Łukaszenka zabezpieczył się na wypadek „śmierci głowy państwa”

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał w niedzielę dekret „o ochronie suwerenności i ustroju konstytucyjnego”. Mówi on o sytuacji, w której ginie głowa państwa. Wtedy władza ma przejść w ręce Rady Bezpieczeństwa.

Zgodnie z dokumentem, jeśli głowa państwa zginie w wyniku zamachu, aktu terroryzmu, agresji zewnętrznej lub innych aktów przemocy, wszystkie agencje rządowe i ich urzędnicy będą musieli podporządkować się decyzjom Rady Bezpieczeństwa, co obradom przewodniczy premier.

„Wówczas na Białorusi zostanie natychmiast ogłoszony stan wyjątkowy lub stan wojenny, a Rada Bezpieczeństwa będzie musiała określić listę środków egzekwowania tych stanów. Decyzje Rady Bezpieczeństwa będą wiążące dla wszystkich i będą podlegały bezwarunkowej egzekucji” – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie prezydenta Białorusi.

W takiej sytuacji organizacja wyborów będzie sprawą kluczową i to Rada Bezpieczeństwa, wspierana przez gubernatorów obwodów, podejmie decyzję o ich organizacji. Rozporządzenie wchodzi w życie z chwilą podpisania.

Oznacza to de facto, że u władzy zostaną „ludzie” Aleksandra Łukaszenki, bo to prezydent nominuje członków Rady Bezpieczeństwa i to on stoi na jej czele.

Oprócz niego w Radzie zasiadają: premier, przewodniczący obu izb parlamentu, szef administracji prezydenta, prokurator generalny, szefowie KGB i Komitetu Kontroli Państwowej, ministrowie obrony i spraw zagranicznych, przedstawiciele innych struktur siłowych, prezesi banku narodowego i Sądu Najwyższego.

Źródło: Oficjalna strona prezydenta Białorusi

Zdjęcie: Okras, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Łotwa śladami Polski i Litwy podpisała z Ukrainą deklarację partnerską

niedz. maj 9 , 2021
W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził wideokonferencję z prezydentem Łotwy, Egilsem Levitsem. Szefowie obu państw podpisali wspólną deklarację w sprawie europejskiej perspektywy Ukrainy.  Rozmowa WołodymyraZełenskiego i Egilsema Levirsema dotyczyła przede wszystkim walki z koronawirusem i programów szczepień, ale także ostatniej sytuacji na Wschodzie. Prezydent Ukrainy podziękował swojemu łotewskiemu odpowiednikowi za […]