Sportowcy w walce z reżimem
Wicemistrzyni olimpijska, Alaksandra Hierasimienia, jest jedną z wielu sportowców, którzy podpisali list otwarty do białoruskich władz. W tekście opublikowanym 18 sierpnia sportowcy zaznaczyli, że:
Wierzymy, że wśród pracowników organów ścigania są sprawiedliwi ludzie i prawdziwi profesjonaliści. Jednak oczywistym jest, że szereg pracowników wydało, a pozostali wykonali niezgodne z prawem rozkazy o bezpodstawnym, często nieproporcjonalnym zastosowaniu siły wobec obywateli Republiki Białoruś.
W liście sportowcy żądają, by zaprzestano stosowania przemocy wobec Białorusinów, uwolniono więźniów politycznych, a także by sierpniowe wybory zostały uznane za nieważne. Pod listem podpisało się ponad 650 osób.
Jak podaje Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej, zastosowano represje wobec osób, które podpisały się pod listem. Sportowcy zaczęli być zatrzymywani w areszcie śledcznym, zwalniani, niektórzy zostali pozbawieni stypendium lub wypłaty. Część z nich została poproszena o wycofanie swojego podpisu pod listem otwartym.
Alaksandra Hierasimienia w Wilnie
Alaksandra Hieriasimienia jest białoruską pływaczką. W 2011 roku zdobyła złoty medal podczas mistrzostw świata na 100 m stylem dowolnym. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku zdobyła srebro na dystansie 50 i 100 metrów. Sportsmenka otwarcie krytykuje władzę.
Nie mogę powiedzieć, że należę do opozycji. (…) Czuję się komfortowo zarówno z czerwono-zieloną, jak i z biało-czerwono-białą flagą. Każda z nich ma swoją historię, ale dla mnie są to symbole. Nie jest dla mnie ważne jaka będzie flaga, ważne jest, kto jest nad tą flagą.
W zeszłym roku Hierasimienia ogłosiła o zakończeniu swojej kariery sportowej . Kilka lat wcześniej, w 2015 roku, otworzyła szkołę pływania. Po wyborach prezydenckich szkoła sportsmenki zaczęła mieć problemy. Po wypowiedziach Hierasimieniej na temat władzy ze szkołą nie podpisano umowy najmu basenu.
W środę 14 października Hierasimienia wyjechała do Wilna. Została ona również przewodniczącą Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej. Mistrzyni olimpijska oświadczyła, że:
Naszym głownym zadaniem będzie finansowa, psychologiczna, organizacyjna i każda inna pomoc białoruskim sportowcom, którzy ucierpieli z powodu działań reżimu. Moja rola w Fundacji będzie polegała na tym, żeby koordynować wszystkie działania pracy Fundacji: od fundraisingu po pomoc sportowcom.
Przewodnicząca Fundacji dodała również, że chce wzmocnić współpracę z międzynarodowymi organizacjami sportowymi. Ma to spowodować, że białoruscy sportowcy nie zostaną zapomniani.
Na pomoc sportowcom
źródło: tut.by
Represjonowanym sportowcom pomaga Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej. Powstała ona w sierpniu 2020 roku. Białoruscy sportowcy obawiali się, że jednym ze sposób represji może być zakaz wystąpienia w Igrzyskach Olimpijskich tych osób, które nie popierają władzy.
Członkowie Fundacji organizują zbiórki pieniędzy dla osób represjonowanych politycznie. Zgodnie z danymi organizacji, do tej pory udało się pomóc ponad 20 osobom. Członkowie Fundacji nawiązali także kontakt z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i międzynarodowymi federacjami sportowymi.
źródło: tut.by