Alaksandra Hierasimienia została przewodniczącą Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej

Białoruska pływaczka, Alaksandra Hierasimienia, która wielokrotnie krytykowała władzę, opuściła Białoruś. Została przewodniczą Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej.

Sportowcy w walce z reżimem

autor: DZMITRY BRUSHKO, źródło: TUT.BY

Wicemistrzyni olimpijska, Alaksandra Hierasimienia, jest jedną z wielu sportowców, którzy podpisali list otwarty do białoruskich władz. W tekście opublikowanym 18 sierpnia sportowcy zaznaczyli, że:

Wierzymy, że wśród pracowników organów ścigania są sprawiedliwi ludzie i prawdziwi profesjonaliści. Jednak oczywistym jest, że szereg pracowników wydało, a pozostali wykonali niezgodne z prawem rozkazy o bezpodstawnym, często nieproporcjonalnym zastosowaniu siły wobec obywateli Republiki Białoruś.

W liście sportowcy żądają, by zaprzestano stosowania przemocy wobec Białorusinów, uwolniono więźniów politycznych, a także by sierpniowe wybory zostały uznane za nieważne. Pod listem podpisało się ponad 650 osób.   

БЕЛОРУССКИЙ ФОНД СПОРТИВНОЙ СОЛИДАРНОСТИ Белорусский фонд спортивной солидарности создан по инициативе представителей…

Opublikowany przez BSSF/Belarusian Sport Solidarity Foundation Środa, 26 sierpnia 2020

Jak podaje Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej, zastosowano represje wobec osób, które podpisały się pod listem. Sportowcy zaczęli być zatrzymywani w areszcie śledcznym, zwalniani, niektórzy zostali pozbawieni stypendium lub wypłaty. Część z nich została poproszena o wycofanie swojego podpisu pod listem otwartym.

Alaksandra Hierasimienia w Wilnie

⚡️Трехкратный призер Олимпийских игр Александра Герасименя возглавила Белорусский фонд спортивной солидарности….

Opublikowany przez BSSF/Belarusian Sport Solidarity Foundation Środa, 14 października 2020

Alaksandra Hieriasimienia jest białoruską pływaczką. W 2011 roku zdobyła złoty medal podczas mistrzostw świata na 100 m stylem dowolnym. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku zdobyła srebro na dystansie 50 i 100 metrów. Sportsmenka otwarcie krytykuje władzę.  

Nie mogę powiedzieć, że należę do opozycji. (…) Czuję się komfortowo zarówno z czerwono-zieloną, jak i z biało-czerwono-białą flagą. Każda z nich ma swoją historię, ale dla mnie są to symbole. Nie jest dla mnie ważne jaka będzie flaga, ważne jest, kto jest nad tą flagą.

W zeszłym roku Hierasimienia ogłosiła o zakończeniu swojej kariery sportowej . Kilka lat wcześniej, w 2015 roku, otworzyła szkołę pływania. Po wyborach prezydenckich szkoła sportsmenki zaczęła mieć problemy. Po wypowiedziach Hierasimieniej na temat władzy ze szkołą nie podpisano umowy najmu basenu.

W środę 14 października Hierasimienia wyjechała do Wilna. Została ona również przewodniczącą Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej. Mistrzyni olimpijska oświadczyła, że:

Naszym głownym zadaniem będzie finansowa, psychologiczna, organizacyjna i każda inna pomoc białoruskim sportowcom, którzy ucierpieli z powodu działań reżimu. Moja rola w Fundacji będzie polegała na tym, żeby koordynować wszystkie działania pracy Fundacji: od fundraisingu po pomoc sportowcom.

Przewodnicząca Fundacji dodała również, że chce wzmocnić współpracę z międzynarodowymi organizacjami sportowymi. Ma to spowodować, że białoruscy sportowcy nie zostaną zapomniani.

Na pomoc sportowcom

autor: Дмитрий Брушко, TUT.BY
źródło:  tut.by

Represjonowanym sportowcom pomaga Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej. Powstała ona w sierpniu 2020 roku. Białoruscy sportowcy obawiali się, że jednym ze sposób represji może być zakaz wystąpienia w Igrzyskach Olimpijskich tych osób, które nie popierają władzy.

Członkowie Fundacji organizują zbiórki pieniędzy dla osób represjonowanych politycznie.  Zgodnie z danymi organizacji, do tej pory udało się pomóc ponad 20 osobom. Członkowie Fundacji nawiązali także kontakt z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i międzynarodowymi federacjami sportowymi.

źródło: tut.by

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Wybory parlamentarne w Gruzji. Kto jest kim?

pt Paź 16 , 2020
W dniu 31 października 2020 r. w Gruzji odbędą się wybory parlamentarne. 3 501 931 wyborców wybierze 150 deputowanych – 120 w ramach ordynacji proporcjonalnej (na listy partyjne), 30 deputowanych w okręgach jednomandatowych w ordynacji większościowej. Próg wyborczy określony jest na 1%. Poniżej publikujemy krótkie informacje o wszystkich liczących się […]